HSE-LilianPalace

پروژه لیلیان پالاس

 یک پروژه خاص مسکونی با ۵۴۵ واحد در ۹ بلوک ۹ طبقه در شهر جدید اندیشه است که از اواخر سال ۱۳۹۸ عملیات ساختمانی آن آغاز گردید و با پیشرفت ۹۵ درصدی در اسفند ماه سال ۱۴۰۲ تحویل مشتریان خواهد گردید. این پروژه با ایجاد اشتغال برای ۲۵۰۰ نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم ، نقشی مهم در اقتصاد کشور ایفا کرده است.

مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) در این پروژه براساس دستورالعمل ها، شیوه نامه و فرآیندهای استاندارد ISO می باشد.

خط‌مشی

۱. ایمنی در اولویت: ایمنی کارکنان، تامین‌کنندگان، و مشتریان اولین اولویت مجموعه لیلیان پالاس است . خط مشی ما، پیشگیری از تصادفات و حوادث و حفظ سلامت افراد است.
۲. رعایت قوانین و مقررات: تعهد ما رعایت تمامی قوانین و مقررات مرتبط با سلامت، ایمنی و محیط زیست در صنعت ساخت و ساز است.
۳. مدیریت ریسک: تشخیص و ارزیابی مخاطرات به دقت در همه مراحل پروژه‌های این شرکت انجام می‌شود. برنامه‌ها و راهکارهای مناسبی در واحد HSE لیلیان پالاس برای کاهش این مخاطرات تدوین و اجرا می‌شود.
۴. محیط زیست: حفاظت از محیط زیست خط مشی اساسی ماست. ما تلاش می‌کنیم تا به حداقل کاهش تاثیرات محیطی فعالیت‌های ساخت و ساز بپردازیم.
۵. آموزش و آگاهی: کارکنان و تیم مدیریت ما در دوره‌های جامع آموزشی HSE شرکت کرده اند و آگاهی خود را در این زمینه به‌روز نگه داشته اند.

اهداف

۱. کاهش نرخ خسارات و حوادث در محیط کار به حداقل.
۲. اجرای سیستم‌ها و فرآیندهای ایمنی و حفاظت از کارکنان و محیط زیست.
۳. ارتقاء آگاهی کارکنان از مسائل HSE و ایجاد فرهنگی ایمن در سازمان.
۴. ردیابی و اصلاح تخلفات HSE به صورت سریع و موثر.
۵. کاهش مصرف انرژی و منابع طبیعی در فرآیندها و پروژه‌های ساخت و ساز.
۶. همکاری با مراجع محیط زیستی و اجتماعی به منظور حل مسائل محیطی و اجتماعی.
۷. ارزیابی و بهبود مداوم عملکرد HSE و اعمال تغییرات به منظور ارتقاء.

رهبری و فرهنگسازی

رهبران لیلیان پالاس مثال زنده ای از رفتارهای ایمنی و محیط زیستی در پروژه هستند. آن‌ها به طور منظم از تجهیزات ایمنی استفاده می کنند و از تعهد همیشگی به قوانین HSE اطمینان دارند.

۱. ارتقاء آگاهی: واحد HSE لیلیان پالاس تلاش می کنند تا آگاهی کارکنان را افزایش دهند. برگزاری دوره‌های آموزشی، جلسات اطلاع‌رسانی و کامپین‌های آگاهی از ابزارهای مؤثری برای انتقال مفاهیم HSE به کارکنان است.
۲. ارائه منابع و تجهیزات: این شرکت از تامین منابع و تجهیزات ایمنی به کارکنان حمایت می کند . این شامل فراهم کردن تجهیزات ایمنی شخصی، مواد ضد حریق، و تجهیزات حفاظتی دیگر می‌شود که بصورت هفتگی و ماهانه در اختیار کارمندان و کارگران قرار می گیرد.
۳. تشویق: لیلیان پالاس عملکرد مثبت در زمینه HSE را تشویق می کند و به کارکنان پاداش‌هایی برای رفتارهای ایمنی و محیط زیستی ارائه می دهد. این موضوع به‌عنوان بصورت ماهانه بصورت مالی و غیرمالی انجام می شود.
۴. مشارکت کارکنان: در لیلیان پالاس کارکنان به عنوان شریکانی در فرآیند‌های تصمیم‌گیری مشارکتی هستند. نظرات و پیشنهادات کارکنان در خصوص بهبود ایمنی و محیط زیست دریافت شده و در مراحل مختلف پروژه استفاده می گردد.
۵. نظارت و ارزیابی مستمر: واحد HSE لیلیان پالاس نظارت مداوم بر پروژه‌ها و فعالیت‌های ساخت و ساز دارند و به تحلیل دقیق حوادث و تخلفات پرداخته و اقدامات پیشگیرانه را اعمال می کنند.
۶. تعهد به بهبود مداوم: لیلیان پالاس به موضوع تعهد به بهبود مداوم در حوزه HSE اعتقاد داشته که این به معنای به‌روزرسانی سیاست‌ها و روش‌ها، ارتقاء عملکرد در سازمان است.

سازماندهی و تشکیلات

در سازماندهی مدیریت HSE در لیلیان پالاس،  مدیر پروژه مسئولیت کلی این حوزه را بر عهده دارد. این فرد تصمیمات استراتژیک در زمینه HSE را اخذ می کند بگیرد و اجرای آنها را پیگیری می نماید.

واحدی به عنوان واحد HSE در لیلیان پالاس تعریف شده که مسئولیت اجرای برنامه‌ها و اسناد HSE را دارد. این واحد مسئول نظارت بر اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های HSE، آموزش کارکنان و گزارش‌دهی حوادث و تخلفات است.

تشکیل کمیته HSE در لیلیان پالاس ، که اعضای آن شامل نمایندگان از مختلف بخش‌ها و سطوح سازمان باشند. این کمیته مسئول بررسی و تصمیم‌گیری در خصوص مسائل HSE و ارائه پیشنهادات به مدیریت اجرایی است.

یک سیستم ارتباطات و گزارش‌دهی در سازمان تعبیه شده تا کارشناس HSE بتواند حوادث، تخلفات، و مسائل مرتبط با HSE را به سرعت به مدیر پروژه گزارش دهد.

برنامه‌های انگیزه‌بخشی و تشویق برای کارکنانی که در اجرای اصول HSE برتر هستند ،در سازمان تدوین و اجرا می شود.

HSE PLAN

این شرکت پیش از اجرای پروژه نسبت به تهیه یک HSE PLAN اقدام نمود که بصورت خلاصه شامل موارد زیر است:

  • مسئولیت‌ها و وظایف مرتبط با سلامت، ایمنی، و محیط زیست برای هر یک از کارکنان مشخص شده که این شامل نقش واحد HSE، کمیته HSE، و کارکنان می‌شود.
  • یک برنامه آموزشی HSE برای کارکنان تهیه شده تا آن‌ها آگاهی کافی از اصول HSE داشته باشند.
  • HSE Plan این پروژه حاوی برنامه‌های پیشگیری از حوادث و برنامه‌های واکنش به حوادث اضطراری می باشد.
  • یک برنامه نظارت و ارزیابی برای بررسی اجرای اصول HSE در طی پروژه‌ و فعالیت‌های ساخت و ساز در نظر گرفته شده است.

آموزش و آگاهی

۱. دوره های آموزشی HSE: کارکنان در دوره‌های آموزشی HSE که شامل مفاهیم ایمنی، بهداشت حرفه‌ای، و حفاظت از محیط زیست است شرکت داده میشوند.
۲. آموزش اطفاء حریق و امداد و نجات: آموزش به کارکنان و اجرای مانورهای ایمنی در مورد اقدامات امداد و نجات در صورت وقوع حوادث و آتش‌سوزی
۳. آموزش بهداشت حرفه‌ای: کارکنان باید در مورد مواد شیمیایی مورد استفاده در پروژه‌ها، کنترل عوامل بیولوژیکی، و بهداشت شخصی آموزش داده شده اند. این آموزش‌ها به کاهش مخاطرات مرتبط با حوادث و بیماری‌های مشترک کمک می‌کنند.
۴. اخذ صلاحیت های حرفه ای: برخی از کارکنان که به اخذ صلاحیت‌های خاص در زمینه HSE نیاز دارند. توسط کارشناسان ادارات مربوطه آموزش داده شده و صلاحیت اخذ نموده اند.

مدیریت ریسک

در طول چهارسال اجرای پروژه لیلیان پالاس ریسک های فراوانی از جمله همه گیری ویروس کرونا، آلودگی هوا و … ایجاد گردید که با مدیریت و برنامه ریزی، پروژه از این مخاطرات عمده به سلامت عبور نمود.

شناسایی ریسک‌ها: ابتدا همه مخاطرات مرتبط با پروژه‌ و فعالیت‌های ساخت و ساز شناسایی شدند . این مخاطرات شامل حوادث کاری، آلودگی محیطی و بهداشتی، ضایعات مواد، و … بودند.
ارزیابی ریسک‌ها: پس از شناسایی مخاطرات، میزان تأثیر و احتمال وقوع هر ریسک ارزیابی شد . این ارزیابی به تعیین اولویت ریسک‌ها کمک نمودند.
مدیریت ریسک: در این پروژه راهکارهای مناسب برای مدیریت و کاهش ریسک‌ها تدوین و اجرا گردید. این شامل ایجاد اقدامات پیشگیرانه، استفاده از تجهیزات ایمنی، و تدوین فرآیندهای ایمنی می شدند.
پایش و نظارت مداوم: پس از اجرای راهکارهای مدیریت ریسک، پایش و نظارت مداوم بر وضعیت ریسک‌ها صورت گرفت تا اطمینان حاصل شود که ریسک‌ها تحت کنترل هستند.

ارتباطات و مدیریت ذینفعان

۱. شناسایی ذینفعان: کارکنان، مدیران، مشتریان، تامین‌کنندگان، ادارات نظارتی، و جامعه محلی می‌شود.
۲. تبیین اهداف: هدف اصلی تعهد به ایجاد محیط کار ایمن و حفاظت از محیط زیست می باشد.
۳. ارتباط با کارکنان: ارتباط منظم با کارکنان برای آگاهی‌دهی در مورد اصول ایمنی و محیط زیست، شنیدن نظرات و ایجاد انگیزه برای رعایت اصول HSE.
۴. گزارش‌دهی و شفافیت: اطلاع‌رسانی به ذینفعان در مورد حوادث، تخلفات، و اقدامات و گزارش ها به صورت شفاف و به موقع.
۵. ارتباط با تامین‌کنندگان: ارتباط منظم با تامین کنندگان به منظور اطلاع از استانداردها و تعهدات HSE.
۶. مشارکت ذینفعان در تصمیم‌گیری: مشارکت ذینفعان در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با HSE و شنیدن نظرات و پیشنهادات آنها.
۷. ارتباط با جامعه محلی: اطلاع‌رسانی در مورد تأثیرات پروژه و تعهد به حفاظت از محیط زیست و اشتراک گذاری آن با جامعه محلی پروژه.
۸. ارتباط با ادارات نظارتی: ارتباطات مداوم با ادارات نظارتی و اطلاع‌رسانی به آنها در مورد تطابق با قوانین و مقررات HSE.

طراحی ایمن پروژه

لیلیان پالاس با شناخت مخاطرات مرتبط با پروژه و محیط ساخت که شامل تجهیزات خطرناک، مواد شیمیایی، شرایط محیطی، و همچنین عوامل انسانی است، نسبت به طراحی ایمن پروژه از لحاظ HSE اقدام نموده .
در این طراحی ، به راهبردها و فرآیندهای ایمنی توجه شده و موقعیت ساختمان‌ها و تجهیزات اعلان و اطفای حریق ، تابلو برق های موقت،سه راهی و دوشاخه های صنعتی ، راهروها، پله‌ها، و فضاهای کاری ایمن و بهداشتی برای کارگران از لحاظ نور و گرمایش-سرمایش ، تعداد و پاکیزگی سرویس و حمام ها و … همگی برنامه ریزی شده هستند.
همچنین بر اساس HSE PLAN تمامی مقررات این حوزه زیر نظر بازرسان اداره کار و رفاه اجتماعی و اداره بهداشت منطقه رعایت می گردد.
ضمنا با حضور کارشناس مجرب HSE در پروژه نسبت به آموزش و آگاهی کارکنان ، مانیتورینگ پروژه ، نظارت مداوم و گزارش دهی دقیق و بازرسی مستمر و دریافت گواهی سلامت ماشین آلات پروژه اقدام می گردد. 

حفاظت از محیط زیست

۱. پایداری محیط زیست: ما به اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی اعتقاد داریم و تلاش می‌کنیم تا حد امکان از تخریب و آلودگی محیط زیست جلوگیری کنیم.
۲. آموزش و آگاهی‌رسانی: ما تلاش می‌کنیم تا کارکنان، مشتریان، و تأمین‌کنندگان خود را در زمینه مسائل حفاظت محیط زیست آموزش دهیم و آنها را در این زمینه آگاه کنیم.
۳. انتخاب مواد ساختمانی پایدار: ما در لیلیان پالاس از مواد ساختمانی با کمترین تأثیر محیطی و با رعایت استانداردهای محیط زیستی استفاده می کنیم.
۴. افزایش کارآیی انرژی: ما از فناوری‌ها و روش‌های بهینه‌تر برای مدیریت انرژی استفاده می‌کنیم تا مصرف انرژی را کاهش دهیم و انتشار گازهای گلخانه‌ای را کمتر کنیم.
۵. مدیریت پسماند: ما پسماندهای تولیدی را به صورت مسئولانه جمع‌آوری، دفع، و بازیافت می‌کنیم تا تخریب محیط زیست را کاهش دهیم.
۶. مصرف مسئولانه منابع: ما از منابع طبیعی مثل آب، انرژی، و مواد ساختمانی با دقت استفاده می‌کنیم مثلا از آب غیر شرب برای مصارف ساختمانی استفاده می کنیم. همچنین کلیه مکاتبات در لیلیان پالاس با اتوماسیون اداریست تا از هدر رفت کاغذ جلوگیری شود.
۷. توسعه فناوری‌های پایدار: ما به تحقیق و توسعه فناوری‌های جدید و پایدار در صنعت ساخت و ساز اعتقاد داریم و سعی می‌کنیم در این زمینه همکاری کنیم.
۸. رعایت قوانین و مقررات: ما تمامی قوانین و مقررات محیط زیستی را رعایت می‌کنیم و به همکارانمان توصیه می‌کنیم که از رفتار مطابق با این قوانین پیروی کنند.

خلاقیت در حوزه HSE

لیلیان پالاس با برگزاری مانورهای خلاقانه و ویژه و مشارکت تمامی ارگان های محلی گامی مهم در توسعه فرهنگ HSE در منطقه دارد . علاوه بر آن:

۱. استفاده از فناوری

در پروژه لیلیان پالاس با استفاده از دوربین های نظارتی و اقدام به بررسی شرایط ایمن محیط کار و رعایت قوانین توسط پرسنل

  • مستندسازی با استفاده از نرم افزار تدکار و میزیتو
  • پخش و بررسی عکس و فیلم حوادث حین کار
  • اخذ آزمون های مرتبط با حوزه HSE بدون هماهنگی قبلی

۲. استفاده از هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده‌ها

تحلیل داده‌ها و استفاده از هوش مصنوعی GPT برای پیش‌بینی حوادث و بهبود فرآیندهای ایمنی در پروژه لیلیان پالاس

۳. همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی

لیلیان پالاس همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و اداره کار و رفاه اجتماعی و اداره بهداشت برای توسعه تکنولوژی‌های نوین و ارتقاء دانش در حوزه HSE  را در دستور کار دارد.